Uvažujete nad kúpou novej krbovej vložky? Snažíte sa zohľadniť všetky atribúty a funkcie najvýhodnejšie práve pre vás? V prvom rade by ste mali popremýšľať, či preferujete tradičný krb na drevo alebo jeho modernejšiu verziu krb na plyn.

Ďalej je potrebné zistiť, aké majú byť jeho hlavné úžitkové a estetické funkcie. V prípade, že chcete, aby váš kozub vzbudzoval dojem otvoreného ohniska, skúste staviť na krb s antireflexným sklom.

 

Čo je antireflexné sklo?

Hlavnou úlohou antireflexného skla je eliminácia odrazov z okolitého prostredia. Váš krb tak doslova pôsobí ako otvorené ohnisko. Čo to ale znamená v praxi? Jednoducho, že všetky odrazy, ktoré bežne vidíte na skle sú v prípade antireflexného skla eliminované na minimum pri vhodných svetelných podmienkach. Pri pohľade z vonkajšej strany tak sklo krbovej vložky pôsobí maximálne priehľadne ako keby tam ani nebolo.

Všetky objekty za sklom ako oheň, horiace polienka alebo dizajnová zadná časť krbovej vložky sú tak jasne viditeľné a zachovávajú si svoje reálne farby i kontrasty. Antireflexné sklo sa tak svojím použitím hodí najmä pre väčšie čelné krby s bezrámovou konštrukciou, pri ktorých je bežne sklo viditeľné.

 

Technológia výroby skla

Antireflexné sklo je špeciálne sklo, ktoré je ošetrené unikátnou antireflexnou vrstvou. Tento povlak zabezpečuje, že reflexný index skla je znížený. Špeciálny antireflexný povlak, súčasne, pomáha minimalizovať aj okolité odrazy.

Starostlivosť o sklo

Tento typ skla je náchylný na poškodenie kvôli antireflexnému povrchu. Nevýhodou je aj, že životnosť antireflexnej vrstvy nie je trvalá. To ako dlho vám vydrží antireflexné sklo v 100 % stave závisí od kvality a pravidelnosti čistenia, ale aj od vhodne zvolených čistiacich prostriedkov. Nevhodným čistením sa môže antireflexná vrstva viditeľne poškodiť a nie je ju už možné opraviť.

Presný popis procesu čistenia a starostlivosti o krb nájdete tu.

Klasické sklo

Antireflexné sklo

lacnejšie

vhodné pre všetky veľkosti krbov

vhodné pre  všetky typy krbov

odráža väčšinu okolitého prostredia

vytvára dojem uzatvoreného ohniska

vyžaduje si optimálnu starostlivosť

čistenie pomocou obyčajných prostriedkov

 

drahšie

vhodné pre väčšie plynové krby

efektné pre čelné bezrámové krby

minimálny počet odrazov

vytvára dojem otvoreného ohniska

vyžaduje si častejšiu špeciálnu starostlivosť

čistenie pomocou špeciálnych prostriedkov

životnosť podmienená údržbou