V dnešnej náročnej a uponáhľanej dobe je veľmi dôležité vytvoriť si doma pre seba a svoju rodinu vlastný ostrov pohody a bezpečia. Túto atmosféru dokáže zaiste navodiť aj oheň, ktorý nám spríjemní a zútulní domov. V súlade s aktuálnymi požiadavkami doby s ohľadom na trend stavania nízko energetických domov a znižovania ekologickej záťaže životného prostredia sa kladú nové požiadavky aj na krbové vložky.
Z akého materiálu sú vyhotovené krbové vložky na drevo? Sú uspôsobené aj na kúrenie uhlím?
Krbové vložky sú z oceľového plechu a tepelne najviac namáhané miesta sú zo žiaruvzdorného materiálu – antikora. Krbové vložky sú určené na kúrenie len kusovým drevom.
Ako často treba prikladať? A ako je to v prípade plynového krbu?
Intenzita nakladania závisí od intenzity kúrenia – či kúrime naplno, alebo chceme len jemný plameň – a tiež od štruktúry paliva. Bukové drevo horí, samozrejme, dlhšie ako smrekovcové. Pri plynovom krbe „prikladáme“ diaľkovým ovládačom, ktorým sa dá nastaviť výška plameňa, a tým aj intenzita vykurovania. Môžete si zvoliť požadovanú teplotu v miestnosti a krb si podľa toho automaticky reguluje plameň.
Podľa čoho by sa mali zákazníci rozhodovať, aký typ krbu si vybrať – na drevo alebo na plyn?
V skratke sa rozdiel medzi nimi dá zhrnúť takto: krb na drevo podporuje aktívny pohyb, krb na plyn zas pohodlie. Ak chce zákazník krb na drevo, musí počítať s tým, že si bude vyžadovať viac pozornosti a času. Najskôr si musí zadovážiť drevo, buď kúpiť hotové narezané klátiky, alebo si ho sám narúbať či narezať. Druhá vec je uskladnenie dreva, ktoré vyžaduje dostatočný priestor. Pokiaľ ho nekúpite rovno suché, treba ho podľa potreby ešte rok – dva sušiť. Tretím krokom je nosenie dreva ku krbu, pričom sa v interiéri zvykne narobiť malý neporiadok z opadávajúcich kúskov kôry a pilín. Napriek všetkému je stále veľa priaznivcov klasických krbov na drevo pre ich autentickosť a vôňu dreva.
Pri krbe na plyn po zapojení už zákazník nemusí nič robiť. Zakúri si len diaľkovým ovládaním, a rovnako reguluje výšku plameňa. Takže hneď, ako príde domov, môže si naraz pustiť televízor aj krb, nastaviť denný alebo týždenný režim kúrenia. Diaľkový ovládač má zabudovaný snímač teploty, takže zároveň funguje aj ako termostat. Plynovú krbovú vložku musí zapojiť, samozrejme, oprávnená osoba na zapájanie plynových spotrebičov. Vyžaduje koncentrický komín ako plynový kotol, nasáva ním vzduch a zároveň vypúšťa spaliny. Ako palivo možno použiť zemný plyn, ale i propán-bután z fľaše. Plynový krb je časovo nenáročný, dokáže vyčariť príjemnú atmosféru jediným stlačením tlačidla.
Ktorý z nich vychádza cenovo výhodnejšie? Aká je ich vstupná investícia a prevádzkové náklady?
Vstupná cena oboch typov je zhruba porovnateľná. Ak pri porovnávaní prevádzkových nákladov vezmem do úvahy celkovú prípravu na kúrenie, sú tiež takmer porovnateľné. Pri plynovom krbe s výkonom 10 kW vychádzajú náklady na jednu hodinu kúrenia na 0,53 eura. Pri kúrení napríklad bukovým drevom stojí jeden kilogram približne 0,129 eura. Pri nakládke 3,5 kg kúpeného suchého dreva vychádza hodinka kúrenia drevom na 0,45 eura. K tomu si však treba započítať prípravu dreva, jeho dovoz, úložný priestor a pravidelné ručné dokladanie dreva.
Dajú sa vaše krby napojiť aj na externý vykurovací prvok – podlahové kúrenie a podobne?
Nie, s variantom napájania krbu na centrálne vykurovanie sa nezapodievame z dôvodu, že krb ako dominanta moderného priestoru slúži len na lokálne vykurovanie a, samozrejme, na vytváranie príjemnej atmosféry. Takže ak napojíte krb, ktorý máte umiestnený v obývačke, na centrálne kúrenie, potrebujete pravidelne prikladať, aby sa stále ohrievala voda vo vykurovaní. To potom človeka zaväzuje, a v podstate si z obývačky robí kotolňu. Krb je plnohodnotný zdroj tepla, ale slúži ako doplnok k inému centrálnemu vykurovaniu. Naše krbové vložky sa môžu obstavať akumulačným materiálom. Keď sa nahrejú, ešte dlho po dohorení vyžarujú teplo. Rovnako sa dajú urobiť prieduchy na teplý vzduch, ktoré môžu ústiť do inej miestnosti.
Aké umiestnenie krbu v rámci miestnosti odporúčate z hľadiska účinnosti?
Umiestnenie krbu nemá vplyv na jeho účinnosť. Závisí len od majiteľa, prípadne architekta, ktorý navrhuje rozmiestnenie interiéru. Ak ním chcete vykúriť viac izieb, oplatí sa umiestniť kozub napríklad v strede domu, nie na obvodovej stene. Nie je to však nevyhnutná podmienka. Účinnosť našich krbov sa nezávisle od umiestnenia pohybuje okolo 80 %.
Akú hrúbku komína vyžadujú vaše krby?
Hrúbka komína závisí od výkonu krbu, ale pohybuje sa štandardne od 150 do 200 mm, závisí to aj od výšky komína.
O ktorý typ krba je v súčasnosti väčší záujem – na plyn, alebo na drevo?
Záujem je takmer 50 k 50, teda predá sa približne rovnaký počet krbov na plyn aj na drevo.
Čím sú ešte vaše krby výnimočné?
Samozrejmosťou pri našich výrobkoch je veľmi dobrá čistota skla počas kúrenia aj po dlhšom horení.
autor: Magazín TRENDY BYVANIE